Pretty much every bread has some sort of soy or dairy in it. The only bread I have found that I can eat is $4.00 a loaf (a small loaf) at Whole Foods. I really like bread so I have been trying my hand at making it myself. I really enjoy making bread - somehow it just tastes better when you have made it yourself. Plus, it makes your house smell really yummy! But I don't like all the time that it involves. Mix the dough, kneed the dough, let it rise, kneed it again, rise some more, then finally bake it. I thought about buying a bread machine, but hear from so many people that they never actually use theirs. Since this whole thing is about saving money I decided against it.
This is my new "everyday bread." I tried to calculate the price per loaf today while I was at the store. A bag of sugar is less than $2, a bag of flour is less than $2. I can probably get at least 10 loaves out of each bag of flour and even more out of a bag of sugar. The yeast is probably the most expensive item at $3 a jar, but I get at least 10 loaves out of each jar. So each loaf of bread is well under $1.
Some changes I made to this recipe --
- I used 1/2 whole wheat flour and 1/2 white flour to make the bread a little lighter.
- I only cooked it for 30 minutes instead of 45.
1 comment:
I'm trying to new recipe tomorrow. We'll see if mine turns out as yummy as yours??!?
Post a Comment